Crespi Etkisi Nedir, Crespi Etkisi Örnekleri


Crespi Etkisi Nedir
 sorusuna cevap vereceğimiz bu içerik te, aynı şekilde Crespi Etkisi Örneği isimli konuya da değineceğiz.

Crespi Etkisi Nedir?

Crespi Etkisi koşullanmada karşılaşılan bir olguya denmektedir. İstenilen bir eylem yapıldığında ve olumlu pekiştirmeyle pekiştirildiğinde , eylemin daha sonraki performansının kalitesi, bir önceki ödülün bir beklentiye göre boyutuna bağlıdır. 

Crespi Etkisi, bir labirentte koşan farelerin, önceki ödül büyükse hızlarını yükselteceği ve yetersizse de alçaltacağını keşfetti.

Crespi Örneği konusundan önce, Crespi Etkisi denen bu etkinin bir sonucu etkileyebileceği durumlara ilişkin örnekler aşağıdakiler gibi olabilir:

  • Çalışanlara, parasal bir değere bağlı, lakin parasal bir değere bağlı olarak dalgalanan para dışında bir şeyle ödeme yapmak.
  • Köpek ödüllerinin bitmesi ve bir gösteri köpeğinin eğitimini, büyük köpek gösterisinden bir gün önce normal üç adet kurabiye yerine sadece bir kurabiye ile ödüllendirebilmek.
  • Tartıldıktan ve son bir idman seansından sonra bir dövüşçüyü fazladan yiyecek takviyesi ile ödüllendirmek.

Ödülleri bu biçimde denetlemek, bir görevin bir sonraki performansında beklenecek çaba sarf etme düzeyini etkileyebilir. 

Küçük çocuklar ve hayvanlar üzerinde bu etkiden tam olarak yararlanmak çoğunlukla güvenli olsa da, yapılanlarla suç ortaklığı yapmayan daha bilinçli bireylerin direnişiyle karşılaşmanız mümkündür.

Özellikle kalıplar hızla ortaya çıkacakken, kısa vadeli performansı artırmak için manipüle etmektense, düşük performansı minimuma indirmek için bu bilgiyi kullanmak daha iyidir.

Crespi Etkisinin farkındalığı aşağıdakilerden yarar sağlayabilir:

  • Geleneksel olmayan para birimleri yada ücretlerle ödeme yapan işverenler.
  • Gösteriler veya yarışmalar için hayvanları eğitenler.
  • Bir öğrencinin temel performansını yükseltmek isteyen öğretmenler.

Crespi Etkisi Örneği

Crespi Etkisi Örneği için kısa bir şey söyleyip durumu güzelce pekiştirelim:

Crespi Etkisi Örneğin maçı kazanmasını istediğiniz takıma vaat ettiğiiz prim ne kadar çok olursa takımın maçı kazanma isteği de o denli artacaktır.

Crespi Etkisi Kpss

Crespi Etkisi: pekiştireç artarsa performans artar. Daha fazla çikolata verirsen çocuk daha fazla ders çalışır. => Davranışta değişim: ödüllendirilen yerde davranış daha fazla yapılır ödüllendirilmeyen yerde ise yapılmaz.

Crespi Etkisi Açıklama


Crespi Etkisi Nedir ve Crespi Etkisi Örneği ile sorularınıza cevap verdik. Bu bilgi hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar da bizimle paylaşmayı unutmayın..

En üstteki ilan

İlanın Altında

Türkiyenin Yeni İçerik Platformu Bilgilarus ve SihirliYelpaze
Sivas Psikolog