Hamilelikte Tirod İlacı Kullananlar: 2022

Hamilelikte Tirod İlacı Kullananlar Yorumları Listesi

Hamilelikte Tiroid İlacı Kullananlar Kadınlar Kulübü
 Yorumları bölümünü listelediğimiz içerikte, Hamileler Tiroid İlacı Kullanabilir mi sualine de bilgilendirici cevaplar vermeye gayret edeceğiz.

Hamilelikte Tiroid İlacı Kullananlar

Hamilelikte Tiroid İlacı Kullananlar – Arkadaşlar ayin 10’unda hamile olduğumu öğrendim adetime 4 gün kala değerim 284 çıktı dün gece karın ağrısıyla hastaneye gittik hcg ye baktirdik 2995 çıktı, 5 günde artışı fazla geldi sabah doktora göründüm değerimi söyledim iyi dedi, karından kese görünmedi son zamanlar kilo aldım belki karından görünmedi bu yüzden vajinal ultrasondan görebildik keseyi. Ayın 29’unda kalp atışlarını dinleyecegimizi söyledi sonrasında bir sürü test verdi ve aç karina yaptırdım, Sabah sonuçları aldım gösterdim hepsi iyi dedi sadece tiroidin yüksek çıktı birz bir ay sonra tekrarlayalım testi dedi hamilelikte olabilir dedi inşallah herşey yolundadır sabah6bucukta süt içmiştim ama bisi yetmemiştim doktora söylemeyi unuttum tiroidin yükselmesi süt içmekle alakası yoktur sanırım canım çok sıkıldı sanki bana değerimde 5günde fazla yükseldi doktor sorun yok dedi kesede gördük ama ne biliyim içim rahat değil.

Hamilelikte Tiroid İlacı Kullananlar– Tiroid özellikle hipotiroidi hamilelikte çıkan bir tür. Eğer hipertiroidin önceden varsa zaten o seninle devam ediyo.tiroid için ilaç var kullanırsın. Doktorun sorun yok demiş sende çok fazla kafaya takıp sorun ederek bebeğini ve kendini huzursuz etme. Belki çok küçük ama yine de düşün onu. Abimin karısında da tiroid vardı gebelikte çekti şimdi çok şükür çok tatlı bir yeğenim var.

Hamilelikte Tiroid İlacı Kullananlar – Tiroid değerin kaçtı, ben de ilaç kullanıyorum gebeliği öğrendiğimde 3.5 tu tsh değerim normalde tedaviye gerek yok ama hamileyken 2 nin altında olmasını istiyoruz dedi bu değer bebeğin zeka gelişimi açısından önemliymiş ben 25 mg lık 1 adet euthyrox içiyorum hergün

Hamilelikte Tiroid İlacı Kullananlar – Bendede var Tiroid şu anda 10 haftalık hamileyim 3 hafta önce euthyrox kullanmaya başladım. 75 mg çeyrekten tama çıktım, pazartesi kontrolüm vardı. Daha iyi dedi doktor ve ilacı yarıya indirdi. İlk duyduğumda çok korkmuştum, senin gibi sıkıntı olacağını düşünmüyordum, içini rahat tut Allah'tan hayırlısını dile.

Hamilelikte Tiroid İlacı Kullananlar – Benim ilk gebeliğimde tsh 15 çıkmıştı. Hatta doktorum bu değerle gebe kalman benim ingiltere kraliçesi olabilme ihtimalimden daha düşük gerçek bir mucize demişti. İlk üç ayda tedavi olunduğu takdirde problem yok. Senin tsh kaç çıktı acaba? 5 in altındaysa belki bu nedenle ilaca gerek duymamıştır ama kullanman gerekebilir. İhmal etme zamanında tahlilini yaptır. Bir de bir doktora daha sor derim. Çünkü tsh yüksek çıkıp ta ilaca başlamamış olması ilginç.

Hamileler Tiroid İlacı Kullanabilir mi?

Hamile Kadınların Tiroid İlacı Kullanmalarının en yaygın nedeni, hipotiroidizmi tedavi etmektir - tiroid beziniz yeterli tiroid hormonu üretmediğinde. Levotiroksin (Synthroid) hipotiroidizm için standart tedavidir. Gelişmekte olan bebeğiniz için tehlike oluşturmayan sentetik bir tiroid hormonu şeklidir.

Hamilelik sırasında, tiroid bezinin hem siz hem de gelişmekte olan bebeğiniz için yaklaşık yüzde 40 daha fazla tiroid hormonu üretmesi gerekir. Hamilelik sırasında yeterli tiroid hormonu üretmeyen veya almayan kadınlar, düşük , preeklampsi ve erken doğum dahil olmak üzere daha büyük komplikasyon riski altındadır .

Diğer riskler arasında anemi , kas ağrısı, doğum sonu kanama ve plasental anormallikler bulunur. Hamilelikte tedavi edilmeyen hipotiroidizm, tiroid hormonu bebeğin beyin gelişiminde kritik bir rol oynadığından bebeğinizi etkileyebilir.

Hamileyseniz ve size levotiroksin reçetesi verildiyse, almaya devam edin. Hamilelik sırasında fazladan tiroid hormonu ihtiyacını karşılamak için muhtemelen daha yüksek bir doz almanız gerekecektir, bu nedenle seviyenizi test edebilmeleri ve dozunuzu ayarlayabilmeleri için hamile olduğunuzu öğrenir öğrenmez sağlık uzmanınıza bildirin.

İhtiyaç duyulan tam ilaç dozu, tiroid uyarıcı hormon (TSH) seviyenize bağlı olacaktır. Hedef, 4.0 mIU/L'den (mili-uluslararası birim/litre) daha düşük bir TSH'dir, ancak birçok sağlayıcı hamilelik sırasında ve hatta bazen daha önce doğurganlığınızı optimize etmek için numaranızı 2,5'in altında tutmaya çalışacaktır.

TSH seviyeniz, yeterli tiroid hormonu alıp almadığınızı anlamanın en iyi yoludur ve bir kan testi ile ölçülür. Hamilelikte, genellikle serbest tiroksin veya "serbest T4" testi yapmak da önemlidir. Doğum uzmanınız, uygun aralıkta kaldıklarından emin olmak için bu seviyelerin her ikisini de takip edecektir.

Tiroid fonksiyonunuz en azından her üç ayda bir ölçülecektir, ancak hamileliğin ilk yarısında dozunuz ayarlandığından daha sık test edilebilirsiniz.

Bebeğiniz doğduktan sonra, doktorunuz genellikle doğumdan altı hafta sonra TSH seviyenizi tekrar test edecektir. Levotiroksin dozunuzun muhtemelen hamilelik öncesi seviyenize düşürülmesi gerekecektir.

Tiroid İlacı Yan Etkileri

Tiroid İlacı Yan Etkileri konusu ise şöyle;

Bu ilaçları kullanan bireylerde özellikle yeni başlayanlarda çarpıntı, uyku problemleri, göğüs ağrısı, sinirlilik hali, ayaklarda kramplar, ellerde titreme, nefes darlığı durumları, baş ağrısı gibi sorunlar meydana gelebilir. Geçici olarak saç dökülmesi ve regl düzensizlikleri de ortaya çıkabilir.

Hamilelikte Tiroid İlacı Kullananlar hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar da bizimle paylaşmayı unutmayın..

En üstteki ilan

İlanın Altında

Türkiyenin Yeni İçerik Platformu Bilgilarus ve SihirliYelpaze
Sivas Psikolog