Pazarcıların Günlük Kazancı, Pazarcılar Ne Kadar Kazanıyor?


Pazarcıların Günlük Kazancı Ne Kadar? Pazarcılar Ne Kadar Kazanıyor?
 Pazarcılık ve kazançları hakkında ki tum bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Mesleki olarak her birimizin farklı seçimleri olmaktadır. Ve her sektör de çalışan insanlara ihtiyaç vardır.

Meyve, sebze ve daha bir çok şeyi çeşit çeşit bulabileceğiniz Pazarlardaki Kazanç Miktarı da merak konusu. Peki Pazarcılar Ne Kadar Kazanıyor? İşte Pazarcılık Kazançları hakkında detaylı bilgiler..

Pazarcılar Ne Kadar Kazanıyor?

Pazarcılar Ne Kadar Kazanıyor sorusunun en net cevabına hoşgeldiniz. 

Pazarcılar, satışını gerçekleştirdikleri ürünün çeşidine ve miktarına göre farklı kazançlar elde etmektedir. Bir pazarcı, çalıştığı gün içerisinde hem sattığı ürüne hem de insan yoğunluğuna göre 200 TL ile 1000 TL arasında bir kazanç sağlayabilir. 

Yüksek gelir elde eden pazarcılar, genellikle sosyete pazarı olarak bilinen ve zengin kimselerin bulunduğu yerlerde açılan pazarlara çıkmaktadır. Pazarcı aylık kazancı 5.000-7.000 TL arasında değişmektedir. 


Pazarcılık İçin Gerekli Belgeler

Pazarcılık İçin Gereken Belgeler Nelerdir diye merak ediyorsanız, Pazarcılık Yapmak İçin Resmi Belge Bulundurma Şartı Yoktur. Pazarda bulunan satış tezgahlarından birisini ve satış yerini, bağlı olduğu belediyeden kiraladığınız sürece pazarcılık yapabilirsiniz. 

Yine de Pazarcılık Yapmak için de bir takım belgeler çıkarılmasi gerektiğini unutmamak gerekir.

Esnaf statüsüne giren pazarcılık mesleği için Esnaf Odası’na kayıt olmalı ve bunun için de bir vergi levhası almasınız. 

Bu belgelere sahip olmanın tek katkısı, devletin sunmuş olduğu faizi düşük esnaf kredilerinden ve yardımlardan nasiplenme hakkıdır. 

Eğer bunlardan yararlanma niyetinde iseniz, aşağıda bulunan pazarcılık için gerekli belgeler hazırlanmalıdır.

  • Size ait iki adet vesikalık fotoğraf
  • İkametgah belgesi
  • Bağkur kayıt belgesi
  • Vergi levhası
  • Nüfuz cüzdanı sureti

 Pazarcılar Ürünleri Nereden Alırlar?

Pazarcılar, satışını yaptıkları ürünleri toptancı ve meyve, sebze hallerinden almaktadır. Sebze, meyve ve diğer kısa sürede bozulmayan yiyecekleri hallerden düşük fiyatlar ile alabilmektedir.

 Bunun yanında buzhanelerde bulunan balıklar da, pazarcılar tarafından toptan almaktadır. Ve tekstil gibi ürünler de konfeksiyon ve diğer toptan dikim gerçekleştiren fabrikalardan alınmaktadır.


Pazarcı Günlük Kazancı Ortalama 400-500 TL Arasında Değişim Göstermektedir. İyi bir iş günü ise ve çok fazla insan varsa bu miktar yükselebilmektedir.

 Pazarcı Çalışma Saatleri

Pazarcıların çalışma saatleri sabah 9’da tezgahların kurulması ile başlayıp, akşam karanlık saatler olan 8 civarına kadar sürer. Özellikle havanın geç karardığı yaz aylarında saat akşam 9’a kadar pazarların açık olduğu bilinmektedir.

Pazarcılık Kazançları ve pazarcı olmak için gereken belgeleri listeledik. Bu yazı hakkında ki sorularınızı, yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın..

En üstteki ilan

İlanın Altında

Türkiyenin Yeni İçerik Platformu SihirliYelpaze
Sivas Psikolog